.چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی مسلط شوید، شانس با شما یار است. زبان انگلیسی مرسوم ترین زبان گفتاری در دنیا است. پس مجبور نیستید خیلی سخت به این موضوع بنگرید یا منابع زیادی را به سختی جمع آوری کنید. کسب مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

اگر می‌خواهید انگلیسی را سریع یاد بگیرید، چه کاری می‌بایست انجام دهید؟ در این مقاله به 9 نکته مهم اشاره شده که با مطالعه آن می‌توانید علاقه و انگیزه خود به زبان انگلیسی را بیشتر کنید.

نکته ۱: پیدا کردن یک دلیل خوب برای یادگیری زبان انگلیسی

 

جای تعجب نیست که اولین قدم در مورد یادگیری زبان انگلسی، یادگیری کلمات و دستور زبان انگلیسی نیست. پیدا کردن نقش بزرگ در زندگی شما بسیار مهم‌تر از دانستن آن است که بدانید کدام کلمات را یاد بگیرید ("چه چیزی") و یا بهترین روش‌های مطالعه برای زبان انگلیسی کدام هستند.

پیش از اینکه به دو مقوله "چه چیزی" و یا "چطور"، بپردازید با "چرایی" شروع کنید. حال یک خودکار بردارید، یا یک فایل متنی را روی کامپیوتر خود باز کنید، و بنویسید که چرا می‌خواهید به زبان انگلیسی مسلط شوید.

فقط به این خاطر که جالب به نظر می‌رسد، می خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید؟ واقعا به این فکر کنید که چرا یادگیری انگلیسی برای شما مهم است. شما مجبور نیستید این دلایل رو به کسی نشان دهید، فقط مطمئن شوید که دلیل کافی برای انگیزه بخشیدن به شما در تمام مراحل آموزش وجود دارد. هر چه انگیزه بیشتری برای مطالعه زبان انگلیسی وجود داشته باشد، انگلیسی را آسان‌تر یاد خواهید گرفت.

در طول هشت نکته باقیمانده در این مقاله، اگر تا به حال متوجه شوید که علاقه خود را به مطالعه زبان انگلیسی از دست می‌دهید، به این مرحله بیایید و به خودتان یادآوری کنید که چرا یادگیری زبان انگلیسی ایده خوبی است.

نکته ۲: دقیقا چه کاری می خواهید با زبان انگلیسی انجام دهید؟

 

من بسیاری از زبان‌ آموزان را می‌بینم. به این نتیجه رسیدم که که وقتی یک هدف مشخص در ذهن دارم، سریع‌تر از زمانی که بی‌هدف در حال تحصیل هستم، پیشرفت خواهم داشت.

در این مرحله، همان ورقه کاغذ را بردارید که در مرحله اول تهیه کردید. دقیقا آنچه را که می‌خواهید به دست آورید، یادداشت کنید، و چه زمانی برای شروع در نظر گرفته اید. اگر شما این مقاله را می‌خوانید پس احتمالا می‌خواهید به سرعت زبان انگلیسی را یاد بگیرید. در این صورت، هدف شما باید بلند پروازانه باشد. حتی اگر عجله زیادی برای روان شدن ندارید، هدف خود را روشن و مشخص کنید. در اینجا چند نمونه از اهداف خوب (مبهم) و عالی (روشن و مشخص) آورده شده‌است:

 

اهداف خوب

· می‌خواهم زبان انگلیسی سلیس صحبت کنم.

· می‌خواهم در یک کشور دیگر به تحصیل بپردازم.

· یک دوست پیدا کنم که با یکدیگر انگلیسی صحبت کنیم.

 

اهداف عالی

· در عرض ۸ماه، من می‌خواهم هر مقاله در نیویورک‌تایمز را بخوانم و درک کنم.

· در عرض ۶ماه، من می‌خواهم نمره عالی در امتحان انگلیسی بگیرم تا بتوانم درخواست استخدام بدهم و در یک برنامه تبادل تحصیلی در دانشگاه سوئیس پذیرفته شوم.

· در عرض سه ماه، می‌خواهم با انگلیسی زبانان در موقعیت‌های اجتماعی درباره موضوعات روزمره مانند ورزش، موسیقی، فیلم، سفر و غذا صحبت کنم.

 

توجه کنید که چه زمانی می‌خواهید هدف خود را به پایان برسانید؟ این خیلی مهم است. اگر یک حد زمانی داشته باشید، می‌توانید پیشرفت خود را در طی مطالعات خود ارزیابی کنید و ببینید آیا لازم است برنامه روتین خود را برای رسیدن به هدفتان تغییر دهید.

اهداف خوب همچنین شامل معیار روشنی از موفقیت نیستند. منظورت از "فصیح" چیست؟ کدام دانشگاه را می‌خواهید در آن شرکت کنید و الزامات زبان انگلیسی در آنجا کدامند؟

قبل از حرکت به سمت نکته ۳، یک هدف مشخص و معین را بنویسید که چرا می‌خواهید به زبان انگلیسی به دست آورید.

 

نکته ۳: پیدا کردن منابع انگلیسی که چالش برانگیز هستند.

 

اگر می‌خواهید به سرعت زبان انگلیسی را یاد بگیرید، این مرحله کلیدی است.

 

دقت کنید که منابع مطالعه شما هم چندان آسان نباشند. اگر شما یک گوینده انگلیسی مبتدی هستید، کتاب خواندن و یا ویکی‌پدیا را در زبان ساده انگلیسی بخوانید تا مطمئن شوید هر کلمه را درک می‌کنید. اما در واقع، شما فقط زمان خود را هدر می‌دهید اگر به درستی مسیر یادگیری را شناسایی نکنید.

زمانی منابع کامل انگلیسی به اندازه کافی آسان خواهد بود که شما می‌توانید ایده‌های اصلی را بدون نگاه کردن به هر کلمه در فرهنگ لغت بیابید، اما هنگامی به اندازه کافی دشوار است که اگر بخواهید همه چیز را به طور دقیق درک کنید و نیاز باشد به چند کلمه نگاه کرده و معنای آن را جستجو کنید.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید منابع مختلف زبان انگلیسی را امتحان کنید. آن‌هایی را دور بریزید که خیلی ساده و یا خیلی سخت هستند و از آن‌هایی که درست برای سطح شما هستند استفاده کنید.

نکته ۴: پیدا کردن منابع انگلیسی که با هدف شما هماهنگ است.

 

دقت کنید که تمام کاری که در مطالعات زبان انگلیسی انجام می‌دهید، شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند.

اگر هدفتان این است که با گویش بومی انگلیسی به کار رفته شده در فیلم‌ها صحبت کنید، فیلم‌های انگلیسی را با دقت تماشا کنید. اگر می‌خواهید در خارج از کشور آزمون انگلیسی را امتحان دهید، می‌توانید در خارج آموزش ببینید یا یک معلم خصوصی بگیرید که صلاحیت آماده‌سازی شما برای امتحان را داشته باشد. افراد در زندگی واقعی همانند کتاب های آموزشی صحبت نمیکنند پس سعی کنید از منابع مختص مکالمه استفاده کنید. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه مکالمات عادی زبان انگلیسی استفاده کنید، با کسانی ملاقات کنید که در آن می‌توانید درباره موضوعات روزمره صحبت کنید.

به همین دلیل است که داشتن یک هدف خوب و روشن بسیار مهم است. اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید در سه ماه یا شش ماه یا سال بعد کجا باشید، آن وقت نخواهید دانست که به دنبال مواد تمرین خوب بگردید.

 

نکته ۵: کلمات جدید انگلیسی را یاد بگیرید، کلی از آن‌ها!

 

من بسیاری از زبان آموزان انگلیسی را ملاقات کرده‌ام که تمام تلاش خود را برای کامل کردن لهجه و دستور زبان شان انجام داده‌اند. آن‌ها قبل از اینکه دایره لغات کافی برای صحبت در مورد این موضوعات را بدانند، سعی دارند مثل یک تاجر بریتانیایی صحبت کنند.

این یک اشتباه است. اگر یک لغت سخت بلد باشید، انگلیسی شما بیشتر نمایان خواهد شد، اگر با یک لهجه عالی صحبت کنید اما خیلی از کلمات را ندانید، هیچ فایده ای نخواهد داشت. بسیاری از سخنگویان انگلیسی در جهان به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم سخن می‌گویند. تقریبا همه آن‌ها با لهجه خارجی صحبت می‌کنند. بنابراین ما از چنین افرادی برای شنیدن استفاده می‌کنیم.

همچنین تسلط کامل بر گرامر به اندازه دایره لغات اهمیت ندارد. بسیاری از بومی های انگلیسی زبان، دستور زبان انگلیسی را حرفه ای بلد نیستند. شما هنوز هم می‌توانید به انگلیسی مسلط باشید و اما باید گرامر و دایره لغات را در یک راستا قرار دهید، هر کدام به تنهایی بی معنی است.

چیزی که می‌توانید بگویید تاثیر بزرگتری از آن چیزی است که درک کرده اید. حتی رئیس‌جمهور اروپا هم با لهجه خارجی صحبت می‌کند! پس نگران نباش. شما هنوز نمی‌توانید در زندگی به جایی برسید و مثل یک گوینده بومی انگلیسی صحبت کنید.