نمونه سوالات آیلتس برای کسب نمره مورد نظر

آزمون آیلتس (The International English Language Testing System) (با لهجه‌ی بریتانیایی) در کنار آزمون تافل (با لهجه‌ی آمریکایی)، از مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی محسوب می‌شود. این آزمون تحت نظارت سه نهاد بریتانیایی شامل واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج، شورای آموزشی بریتانیا و سازمان آزمون IDP و در سطح‌های مختلفی برگزار می‌شود
۱- آیلتس آکادمیک (Academic): مربوط به داوطلبان تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی است و در زمینه‌ی چهار مهارت Listening، Reading، Writing و Speaking برگزار می‌شود.
۲- آیلتس جنرال (General Training) یا غیر‌آکادمیک (Non-Academic): مربوط به داوطلبان برنامه‌های آموزشی شغلی و بازرگانی، تحصیلات مقاطع قبل از دانشگاه و اهداف مهاجرتی است. این سطح در مهارت‌های Listening و Speaking کاملا مشابه آزمون آکادمیک است اما دو مهارت Reading و Writing آن با آزمون آکادمیک متفاوت است.
۳- آیلتس لایف اسکیلز (Life Skills): مربوط به کسانی است که قصد دارند برای دریافت ویزای کشور انگلستان اقدام کنند. این آزمون نمره‌دهی ندارد و شما یا قبول می‌شوید و یا مردود خواهید شد.
چگونه در آزمون آیلتس نمره‌ی دلخواه کسب کنیم ؟

اولین قدم برای موفقیت در هر آزمون، یادگیری کامل و تقویت مهارت‌های مورد نیاز آن است. استفاده از نمونه سوالات این آزمون کمک می‌کند تا علاوه بر کاهش میزان استرس شما برای آزمون اصلی، سرعت عمل شما بهبود یابد و با زمان‌بندی مناسب بتوانید نمره‌ی دلخواه خود را بدست آورید. از سوی دیگر، با توجه به بالا‌بودن هزینه‌های آزمون آیلتس، زبان‌آموزان ترجیح می‌دهند که قبل از ثبت نام در آزمون اصلی، با شرکت در آزمون‌های آزمایشی (آزمون‌های ماک IELTS MOCK) میزان آمادگی خود برای شرکت در آزمون را محک بزنید. شرکت در این آزمون‌ها به شما کمک می‌کند تا با روند برگزاری آن آشنا شوید و نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی کنید. در مرکز زبان گویا شما می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی استانداردی که زیر نظر اساتید با تجربه برگزار می‌شود، شرکت کنید.
نمونه سوالات آزمون آیلتس

امروزه نمونه سوالات استاندارد آزمون آیلتس، شامل نمونه‌های واقعی اخیر این آزمون که در کشورهای مختلف برگزار شده است و نیز کتاب‌های نمونه سوالات آیلتس (که به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود) به عنوان یکی از منابع معتبر سوالات این آزمون، در دسترس زبان‌آموزان می‌باشد. نمونه سوالات دیگری نیز وجود دارد که بیشتر جنبه‌ی آموزشی دارد و حاوی نکاتی برای یادگیری بیشتر است. در ادامه نمونه‌هایی از سوالات استاندارد و به‌روز آزمون آیلتس برای استفاده‌ی شما زبان‌آموزان معرفی می‌گردد.

 

کتاب‌های IELTS Cambridge

مجموعه کتاب‌های Cambridge official examination papers from IELTS که توسط انتشارات کمبریج (مرجع برگزار کننده آزمون‌های آیلتس) منتشر می‌شود یکی از بهترین منابع بروز نمونه سوالات استاندارد آزمون آیلتس است. این کتاب‌ها توسط بهترین طراحان سوالات آزمون آیلتس، برای آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک به‌صورت مجزا تهیه می‌شود. ویرایش چهاردهم این کتاب در سال 2019 منتشر شده است.
هرکتاب شامل نمونه سوالات مهارت‌های مختلف به‌همراه پاسخ‌نامه بوده و مزیت ویژه‌ی آن این است که برای مهارت listening، متن کامل هر آزمون (transcript) آورده شده‌است.
همچنین در بخش رایتینگ این کتاب نمونه هایی از پاسخ های نوشته شده توسط شرکت کنندگان در آزمون آیلتس به همراه دیدگاه تصحیح کنندگان آورده شده است که کمک بزرگی برای زبان آموزان می‌باشد. در این کتاب‌ها زبان‌‌آموز با سیستم نمره‌دهی آزمون نیز آشنا می‌شود.
کتاب Complete IELTS

کتاب های Complete IELTS مجموعه ای کاملی از نمونه سوالات آزمون در هر چهار مهارت بوده و همزمان واژگان و نکات گرامری مهم آزمون را هم مرور می‌کند. این مجموعه توسط انتشارات کمبریج در سه سطح منتشر شده‌است:
سطح اول: برای زبان‌آموزانی است که می خواهند نمره ای بین 4 تا 5 بگیرند.
سطح دوم: برای داوطلبانی است که قصد گرفتن نمره 5 تا 6.5 را دارند.
سطح سوم: برای داوطلبانی است که می خواهند نمره 6.5 تا 7.5 بگیرند.
کتاب 202 Useful Exercises for IELTS

این کتاب که شامل پنج بخش است (مهارت‌های 4گانه و بخش vocabulary)،‌ به زبان‌آموزانی توصیه می‌شود که مهارت‌های زبان را کسب نموده‌اند و می‌خواهند با تست‌ها و نمونه سوالات آزمون آیلتس آشنا شوند. Transcript فایل‌های صوتی و پاسخ تمرین‌ها در پایان کتاب آورده شده‌است.

کتاب 230 IELTS Writing Samples

همانطور که می‌دانید بخش رایتینگ آزمون آیلتس همیشه از سخت‌ترین بخش‌ها برای داوطلبین بوده‌است. برای گرفتن نمره بالا در رایتینگ نیاز است نمونه‌های زیادی را مطالعه کنید تا با ایده‌های مختلف آشنا شوید و سپس با تمرین و نوشتن و تصحیح، بتوانید به سطح مطلوب خود برسید. این کتاب این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

کتاب KAPLAN IELTS Premier with 8 Practice Tests

این کتاب حاوی 8 آزمون کامل و استاندارد به همراه شرح دقیق نکته‌ها و راهکارهای تست‌زنی می‌پردازد. 6 مورد از این آزمون‌ها، شبیه سازی شده‌ی آیلتس آکادمیک و ۲ مورد مشابه آیلتس جنرال می‌باشد. 

کتاب IELTS Plus 1,2,3

این کتاب به‌طور ویژه برای تمرین مهارت reading تهیه شده است.
کتاب Crack Listening

این کتاب به‌طور ویژه برای تمرین مهارت listening تهیه شده است.


معرفی چند وبسایت معتبر

سایت‌های متعددی نیز به ارائه نمونه سوالات آزمون آیلتس می‌پردازند. در اینجا سه نمونه از این سایت‌ها که خدمات خود را به رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند، را معرفی می‌کنیم.
۱- www.ielts.org
در این سایت، نمونه سوالات آزمون آیلتس به همراه پاسخ‌نامه‌ی آن به صورت رایگان برای دانلود و استفاده زبان‌آموزان قرار داده شده است. این سوالات شامل بخش‌های Listening، Academic Reading، General Training Reading، Academic Writing، General Training Writing و Speaking می‌باشد. بخشی از این سایت به نحوه محاسبه نمره آزمون می‌پردازد.
۲- www.ieltsbuddy.com
در این سایت، نمونه سوالات آزمون آیلتس شامل چهار مهارت اصلی همراه با پاسخ‌نامه و به صورت رایگان برای دانلود قرار داده شده است.
۳- www.ieltsessentials.com
در این سایت، نمونه سوالات آزمون آیلتس در دو بخش آکادمیک و جنرال و شامل چهار مهارت اصلی همراه با پاسخ‌نامه، به صورت رایگان برای دانلود قرار داده شده است.
با گسترش امکانات، دسترسی به نمونه سوالات آزمون آیلتس به آسانی امکان‌پذیر است اما شرط مهم موفقیت در این آزمون، استفاده از منابع و روش‌های آموزشی مناسب و تمرین و تکرار بسیار است. مرکز زبان گویا با برگزاری دوره‌های متنوع آمادگی برای آزمون آیلتس، و با استفاده از روش‌های آموزشی به‌روز، آماده است تا به شما برای دستیابی به بهترین نتیجه کمک کند.